100% הנגשה ל-100% נוחות

לקהל הסיעודי ישנן התמודדויות רבות וכשחושבים שאחת מהן טופלה, מגלים כי היא רק יצרה התמודדויות חדשות מחוסר מודעות. המעליות, אלה שחושבים שמנגישות מבנים, הן לפעמים לא נגישות ויוצרות בעיות חדשות:

להיות נכה ובפרט נכה סיעודי זה לא פשוט, זו התמודדות שמלווה בהרבה התמודדויות משנה כמו הביורוקרטיה שנערמת והמצב הבריאותי המורכב.
יחד עם זאת להיות נכה בימינו "קל יותר" בהשוואה לנכים שהתמודדו עם נכותם לפני מאות ואפילו עשרות שנים.

לנכים סיעודיים מוצעות כיום אופציות רבות להתמודדות, לדוגמה ישנם מוסדות שמותאמים לנכים שמתמודדים עם אבדן היכולת לתפקד.
ישנם בתי ספר לילדים נכים ובתי אבות למבוגרים. בכל בית לנכה סיעודי, בכל בית ספר סיעודי ובכל בית אבות סיעודי ניתן למצוא אביזרים שהופכים את חייהם של המשתמשים בהם לקלים בהרבה.

כמעט מונגש = לא מונגש בכלל

בין האביזרים הקיימים ניתן למצוא כיסאות גלגלים מיוחדים שמסייעים לניידות, מחשבי תקשורת תומכת חליפית שמאפשרים למשתמשים 'לדבר' באמצעות המחשב ומעלונים שמסייעים בעליה ובירידה במדרגות ומסייעים בנגישות של הנכה.

אומנם אביזרים ייעודיים כבר קיימים כאמור אך אחת ההמצאות שהייתה אמורה לשפר משמעותית את חייהם של הנכים לא תמיד ממלאת את תפקידה כראוי.
המעלית, זו שאמורה לאפשר מעבר בין קומות גם אם אין מעלונים לא תמיד נגישה לקהל הסיעודי.

החשיבות של בניית מבנים מונגשים ידועה ומוכרת אך במקרים מסוימים נקודת התורפה בבנייה היא דווקא זו שאמורה להנגיש את המבנה כמה שיותר.
כשהמעלית לא נגישה חוסר הנגישות קורה בשל מעבר צר אל המעלית או בשל פתח כניסה לא רחב מספיק אל תוך המעלית, גם מעלית קטנה מדי שלא יכולה להכיל כיסא גלגלים היא בעיה.

כך למשל, אולם אירועים שהונגש באמצעות רמפה אל הקומה הראשונה אך המעלית אל הקומה השנייה, הקומה שבה מתקיימת המסיבה שלאחר החופה לא הייתה מונגשת והמסדרון הצר לא אפשר מעבר של כיסא גלגלים ממונע של נכה סיעודי להגיע אליה.
או מסעדה יוקרתית שאל המרפסת המרווחת שלה הובילה מעלית שקופה אך קטנטנה שלא יכולה להכיל בתוכה כיסא גלגלים.
בשביל נכה סיעודי המסעדה והאולם כמעט מונגשים אבל כשזה רק כמעט בעבור אותו נכה, זה לא מונגש בכלל.

הבעיה מתעצמת כאשר מקומות שבהן נבנתה מעלית לא תמיד מודעים לכך שהיא לא נגישה וכיוון שיש מעלית מבחינתם אין צורך גם בהתקנתו של מעלון ובכך אין לנכים הסיעודיים אף אופציה להגיע מקומה לקומה.

חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות מחייב הנגשת מבנים, תשתית וסביבה, אך גם כשמתקינים מעלית מתוך רצון טוב ונכונות לשמור על החוק, לא תמיד עושים את זה נכון. ידע, היכרות והבנה יכולים לעשות את ההבדל בשביל האדם שמתמודד עם נכות סיעודית.

כתיבת תגובה